Covid-19 salgını yüzünden hangi işleriniz iptal oldu?

İş arama sürecindeydim, iş aramayı bırakmak zorunda kaldım. Voltrans Filminin gösterimi için gideceğim ABD seyahati iptal oldu. Mayıs ayına kadar vizem vardı Berlin’e göç eden gurbetçi doslarımla hasret giderme hayalim olamadı.
Yunanistan’da EDA diye bir doğal tarım çiftliğine gidip çalışmayı planlıyordum ve çiftlikte yaşayan bir arkadaş İzmir’e doğal tarım derneği kurmak için gelecekti ve bu sürecin içinde olacaktım, bu da iptal oldu. Ailemin yanına köye gidip bahçe işleriyle ilgilenecektim. Seyahatin yasaklanmasıyla bu plan da ertelendi.

Bu süreç sizi maddi manevi nasıl etkiledi?

Film gösterimi için gittiğimiz yer bütün masrafları karşılıyordu. Vizeye başvurmak için de borç almıştım daha sonra geri ödemesi yapılacağı için bu paranın bile geri ödemesi yapılmadı.
Ailem yerli tohumla pestisit kullanmadan ürün yetiştirdiği için bunları bulundukları ilçede satamıyorlar. Hibrit olmayan tohumla yetiştirilen ürünler gıda politikası sebebiyle tercih edilmiyor. Ben bu ürünleri gıda topluluklarına ulaştırıyordum. Bu yaptığım iş yine salgın sebebiyle iptal oldu. Ekonomik olarak bir şey kazanmıyordum ama kazandığımı aileme gönderiyordum. Tohumların korunmasını, tohum çeşitliliğinin artmasını ve bahçeye yeni fidanlar dikmelerini sağlıyordum kazandığım parayla.
İşsizlik maaşımın son üç ayındayım ve iş bulamazsam İstanbul’da yaşamımı nasıl sürdüreceğimi bilemiyorum.

Bu işlerinize devam edebilecek misiniz?

Süreç benim için çok belirsiz.